17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü
17 Mayıs 2022

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Uğur Bilge “17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle yapmış olduğu açıklaması.

            Dünya Hipertansiyon Günü, yüksek kan basıncından kaynaklanan önlenebilir hastalıklar olan inme (felç), kalp ve böbrek hastalıklarına dikkat çekmek ve halkı korunma, tanı ve tedavi konusunda bilgilendirmek amacıyla organize edilmektedir. Her yıl 17 Mayıs, Dünya Hipertansiyon Günü olarak kutlanmaktadır.Bu yılın teması da “Tansiyonunu Kontrol Altına Al, Daha Uzun Yaşa”dır.

            Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon); Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden (120/80 mmHg) fazla olmasıdır.

            Yüksek Tansiyonun En Sık Rastlanan Belirtileri; Baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır. Bazı kişilerde hiç bir belirti olmayabilir.

            Yüksek Tansiyonun Nedenleri; Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Böbrek hastalıkları, hormonel bozukluklar, kan damarlarının anomalilerinde görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir.

            Yüksek Tansiyon Neden Tehlikelidir?

            Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır.

            Yüksek Tansiyon Gelişimi Nasıl Önlenebilir?

            Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.

            Yüksek Tansiyonu Olan Bireylerin Dikkat Etmesi Gereken Konular;

            - Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli,

            - Sağlıklı beslenmeli,

            - Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli,

            - Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı,

            - Tuz kullanımını azaltmalı,

            - Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli,

            - İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı,

            - Kan basıncı düzenli izlemeli/izlenmesini sağlamalıdır.